EdTech Hack 2021 osaleja kogemus: 4 küsimust Mart Vainule

 

Haridusinnovatsiooni ettevõtteid esindav EdTech Estonia kutsub osalema 48-tunnisel globaalsel häkatonil, mis toob 14.-16. oktoobrini virtuaalüritusena kokku ligi 60 meeskonda ja 300 osalejat rohkem kui 40 riigist. Oma meeskondade ja ideede esitamise tähtaeg on 11. oktoober, osalejana saab ennast registreerida kuni 14. oktoobrini: https://hack.edtechestonia.org/


Mart Vainu on rahatarkuse õpetaja ja ettevõtja, kelle asutatud finantskirjaoskuse e-kursus jõudnud rohkem kui 60 kooli ja 2000 õpilaseni. 2021. aastal osales ta Cashy noorte rahamängu ideega EdTech Hack programmis, investeeris auhinnaraha esimese prototüübi tegemisse ja on tänaseks jõudnud oma startupiga välisturgudele ning investoritelt raha kaasamiseni.



Mis on alustava start-up ettevõtja väljakutsed?

Punkt üks on kindlasti leida idee. Selleks, et teha startuppi, peab sul olema idee ja seejuures hea idee. See peaks olema idee, mis sind ennast kõnetab ja mille pärast sa tahad igal hommikul üles ärgata tundega “nii lahe, et ma saan seda teha”.

Kuidas elumuutvat ideed leida? Üks variant on tegeleda igapäevaste asjadega ja loota, et uudne mõte jõuab iseeneslikult sinuni. Teine variant on aktiivselt mõelda probleemile ja selle lahendusele. Ideaalis peaks see olema probleem, mis mõjutab igapäevaselt nii sind kui ka inimesi sinu ümber.

Kui ajurünnaku kaudu on leitud lahendus probleemile, siis see ongi esimene samm. Teine samm on aru saada, kas see on hea idee. Esimene mõõdupuu idee edukuse hindamiseks on tururisk ja teine tooterisk.

Mõni idee on hea, aga ainult sinu peas. Pead endalt küsima, kas inimesed tahavad seda toodet ja kas koostööpartnerid on selle eest nõus maksma. See tuleb kindlasti välja selgitada.

Teine faktor on tooterisk: lendava auto idee on lahe, aga väljakutse on see, kuidas see tuleviku sõiduk päriselt valmis teha. Kas mul on selle idee elluviimise jaoks vaja palju raha ja kaasata meeskonda kosmoseteaduse valdkonna kogemusega tippspetsialiste või saan nõu naabrilt või sõbralt? Ehk siis kuidas saan oma idee toote või teenusena valmis ehitada.

Kui mul on hea idee, mis meeldib inimestele, ja võimalik see päriselt valmis ehitada, siis on vaja plaani – mõelda nädala, kuu, kvartali, aasta kaupa ette.

Kuidas plaani kokku panna? Hea on leida mentor, kes on sinust arengus eest ja teeb sarnast asja. Siis jõuad kogenud partneri abiga uute ideedeni, mille peale sa varem isegi ei mõelnud. Näiteks saad tänu soovitusele teada, kus lehel on baastarkvara olemas ja säästad arendusprotsessis kolm kuud. Või tahad pakkuda toodet Saksa turul, sest su tädi elab seal, ja avastad hoopis, et probleem on kriitilisem Indoneesias ja seal veel lahendust ega toodet veel pole.

Hea on leida mentor, kes on sinust arengus eest ja teeb sarnast asja.

Seega, kui sa räägid endast eespool olevate inimestega, siis nad annavad sulle ideid, mille peale sa poleks ise tulnud.

Siis, kui sul on olemas plaan, on vaja ka selle elluviimiseks inimesi. Hea on võtta kaasasutajaks inimene, kes ideaalis on su hea tuttav. Startupi tegemine on nagu abielu, pead partneriga arvestama ja kompromisse tegema, teete protsessi käigus palju vigu, millest peate koos üle saama ning õppima.

Järgmisena tuleb kokku panna tiim ja mõelda, kuidas neid häid inimesi leida, turundajast arendajateni. Tasub minna häkatonile, kus inimesed kandideerivad ise sinu tiimiliikmeteks ja kus võidki enda tiimi leida häid inimesi, kes mõtlevad sarnaselt. Kui inimene ise kandideerib, siis sa tead, et teda see idee ka kõnetab. Meie leidsime EdTech häkilt front-end arendaja ja mängudisaineri, kes aitas toodet edasi arendada – kuidas teha sisu kaasahaaravaks, põnevaks, mis strateegiad seal oleksid, ehk kuidas inimesed tahaks seda mängu mängida.

Tänu häkatonile saime ka mentorid. Nendelt kogusime ideid, kuidas jõuda välisturgudele, kellele alguses keskenduda – kas õpetaja, lapsevanem või inimene kodus –, ehk kuidas tootestrateegiat paika panna. Alati tasub rääkida, sest ka 30-miniline vestlus aitab ja võib sind juhatada ootamatus suunas.

Kokkuvõttes: nullist iduettevõtlusega alustamiseks tuleb leida esmalt hea idee, suhelda selle valideerimiseks sarnaseid asju teinud mentoritega, ja kõige olulisem on leida hea tiim, kellele idee meeldib.


Mis on nipid edukaks häkatonil osalemiseks?

Edu tagab hästi kiire tegutsemine. Häki point on see, et sul pole idee arendamiseks kolm kuud, vaid 48 tundi. Kuidas veenduda selles, et idee on hea? Kuidas ideed kiiresti testida ja proovida midagi reaalselt müüa?

Aitab selline mõtteviis, kuidas saan hästi kiiresti vastused oma küsimusele. Näiteks, kui sul on hüpotees, et kas Lätis on sama probleem kui Eestis, ja kas asi maksab 100 000 eurot või seda saab ka 3000 euroga üles ehitada. See teebki häkist võidu, kui suudad enda jaoks võimalikult palju vastuseid välja töötada.

Häki point on see, et sul pole idee arendamiseks kolm kuud, vaid 48 tundi.

Teine võit on see, kui saad mõne reaalse auhinna. Kahe päevaga teed tootearenduses nii palju, kui jõuad, valmis tooteni sa ilmselt ei jõua. Meie võit oli kolmekuuline mentorprogramm, kus meid nõustas investeerimisfirma. Meil oli müügikoolitaja ja investeeringu kaasamise koolitaja, kes aitasid mõelda, kuidas kiiresti edasi minna ja andsid sissejuhatuse, mida üldse investorid mõtlevad.

Lisaks oli abi tootedisainerist, kes aitas mõelda, kuidas teenuse kasutajad mõtlevad. Miks peaks olema kodulehel kolm sõna, mitte kolm lauset? Miks animatsioon mingis kohas on hea ja mis emotsiooni see tekitab? Toode on sinu A ja O, sest kui pole head toodet, mis inimestele väga meeldiks, siis sul pole midagi. Tootedisainer aitas mõelda, kuidas teha toode nii heaks, et inimesed seda ka kasutada tahavad.

Sellised nägid Cashy mängu prototüübi vaated välja enne häkile minekut


Mis oskused on startup-maailmas eluliselt vajalikud?

Suhtlemisoskus. Pead oskama ideid edasi anda, et inimesed üldse saaksid aru, mis toode see on. Kui sul on vaja inimest meeskonda, siis pead neid veenma, et nad tahaks üldse su tiimi tulla. Kui tahad midagi müüa, siis pead selgitama, mida sa müüd jne.

Suhtlusoskust ja oskust anda ideid edasi saad siis, kui oled juba kooliajal aktiivne, oskad näiteks klassikaaslastega koostööd teha. Kui inimesed tahavad sinuga koostööd teha, siis sa jõuad ka ettevõtluses kaugemale: et oleks tiim, kliendid, kasutajad ja et firma toimiks.

Teine asi on mõtteviis “leiame lahenduse ja teeme ära”. Mitte vingumine, et ilm on kole ja igal pool on probleemid. Tasub mõelda nii, et igale probleemile on lahendus. See ongi lihtsustatult ettevõtlik mõtlemine.

 

 

Aasta hiljem on mäng juba väga palju arenenud

 

Kuidas ebaõnnestumise tundest üle saada?

Ma ei usu, et see on ebaõnnestumine, kui lähed häkile ega saa TOP3 hulka, aga saad samas omale tiimi. See ei ole kaotus.

Elus kehtib mõtteviis, et midagi võid alati kaotada ja midagi võita. Kui sa midagi teed, siis sul on risk, et midagi läheb hästi või halvasti.

Ideaalis tahaksid kõik elus teha otsuseid, kus risk on väike. Investeerimise näitel tahaksid ideaalis paigutada raha kohta, kus midagi ei kaota, ja õnnestumisel sajakordistad oma investeeringu.

Mida on võimalik häkatoni kontekstis juurde saada? Esiteks auhind, kas raha või investeering. Lisaks on võimalik silma paista investoritele ja raha kaasata. Kolmandaks saab idee kiiresti ära teha ja kui ideed ei ole, siis saad aidata kaasa teise tiimi probleemiarendusele. Äkki mõni idee viib su juba aasta pärast välismaale globaalsete klientideni?

Isegi, kui sul ei tule ühtegi oma ideed, siis häkil kohtud sarnaselt mõtlevate inimestega, ja kui sul on head inimesed ümber, siis on suurem tõenäosus jõuda heade ideedeni. Kohtud mentoritega, kes on edukad ettevõtjad, ja nad on su kontaktid tulevikuks.

Kokkuvõttes on sul nii palju võita, mis võib potentsiaalselt su elu muuta. Kaotada on ainult mõned tunnid nädalavahetusest. See ebaõnnestumise tunne pole ka tegelikult kaotus, sest meil oli lõpus žürii ees esinedes pitchimise-eelne paanika, aga saime vähemalt idee esitletud. Tähistamiseks tellisime pärast elukaaslasega kodus KFCd ja vaatasime filmi. Häkatoni finiš on nagu maratoni jooksmise lõpu tunne.



Isegi, kui sul ei tule ühtegi oma ideed, siis häkil kohtud sarnaselt mõtlevate inimestega, ja kui sul on head inimesed ümber, siis on suurem tõenäosus jõuda heade ideedeni.


EdTech Hack 2022 | 14.–16. oktoobril veebis

Liitu rahvusvahelise #edtechhack2022 veebihäkatoniga 14.–16. oktoobril, moodusta meeskond ja arenda 48 tunni jooksul oma uuenduslik haridusidee!

Vaata rohkem ja registreeru juba täna: https://hack.edtechestonia.org

 
Previous
Previous

EdTech Hack 2022 osaleja kogemus: Ede Schank Tamkivi ja Noorte Vabamu ehk NoVa

Next
Next

Riik ja haridustehnoloogia kogukond sõlmisid innovatsiooni ja ettevõtlust toetava koostööleppe