Tagasivaade esimesele edukale aastale: EdTech Estonia tähistas esimest sünnipäeva
Möödunud aasta lõpus tähistas Eesti haridusinnovatsiooni iduettevõtteid ühendav EdTech Estonia oma esimest sünnipäeva. Tähistamiseks oli ka põhjust - lisaks ühise kogukonna ehitamisest Eesti haridustehnoloogilistele ettevõtetele, on esimese tegutsemisaasta jooksul suudetud enda ümber koguda ka kirgas võrgustik haridusinnovatsiooni huvilistest investoritest, arendajatest, poliitikaelluviijatest jt. Nii plaanid kui unistused tulevikukski on paljulubavalt julged!
EdTech Estonia liikmete jaoks oli möödunud aasta ning distantsõppe perioodidega kaasnenud olukord omamoodi kiirendiks. Pandeemia on pakkunud haridustehnoloogia arengule võimalusi, mida tavarütmis maailm ei oleks ehk suutnud. Täna kuulub EdTech Estonia liikmeskonda 35 ettevõtet, kes pakuvad lahendusi alates lasteaiast kuni elukestva õppeni välja. Kõigi nende kohta saab täpsemalt lugeda siit ning ülevaate esimese aasta kõige kirkamatest sooritustest leiate ka sellest loost!
Administratsiooni platvormid jätkasid maailma vallutamist
2021. aastal tähistas ülikoolidesse sisseastumise platvorm DreamApply oma 10. juubelit ja seda partneritega enam kui 40 riigis. Tänaseks on DreamApply lisaks Euroopale laienenud näiteks ka Brasiiliasse. Esimesi samme Euroopast väljapoole astub ka eKool, kes on alustanud mitmeid projekte erinevates Aafrika riikides. Samal ajal vallutab lasteaedade infosüsteem ELIIS aga Euroopat ning laienes möödunud aastal Poola, Lätti ja Leetu. Lisaks jõudsid nad välja tulla ka uue ja parema versiooniga oma platvormist ning luua rahvusvahelise lasteaedade ideepanga.
Õpiplatvormid tervitasid uusi tulijaid ja tähistasid mitmeid võite
VIVITA, eesotsas Mari-Liis Linnuga, vääriks täiesti omaette kategooriat. 2021. aastal lansseerisid nad edukalt Strartup Estonia toel valminud programmi VIVITA Vista, mille raames saavad 9-14 aastased lapsed 10 nädala jooksul jõuda päris enda ideedega prototüüpideni. Nii on üks programmis osalenud lastest jõudnud näiteks juba oma toote kommertsialiseerimiseni ja teinud ka esimese müügi. Teine programmis osalenud laps lõi Sõbrapingi, mis on kasutusele võetud linnaruumis nii Tallinnas kui Tartus ning peatselt paigaldamisel ka kahte Tallinna kooli. Teiste VIVITA Vista programmis osalenute ideedega saad tutvuda siin. Lisaks sellele lansseeris VIVITA Jaapanis prototüüpimise komplekti, mis jõuab peatselt ka Euroopasse ning USAsse. Kolme tegutsemisaasta jooksul on VIVITA laienenud kaheksasse riiki (Eesti, Filipiinid, Jaapan, Leedu, Lõuna-Korea, Singapur, USA ja Uus-Meremaa).
Maria Rahamäe juhitud Edumus viis möödunud aastal aga koolidesse 55 uut õpetajat Eestis ja 30 õpetajat Ukrainas ning detsembris lansseeriti lahendus Edumus School. See on esimene omataoline platvorm Eestis, mis pakub gümnaasiumitele veebipõhiseid valikkursuseid. Kõne arendamisega tegelev SpeakTX on astunud omalt poolt samme laienemaks Gruusiasse. Eestis kogusid nad möödunud aastal oma platvormile suurepärast tagasisidet: koostöös Tallinna linnaga viidi läbi kahekümnes logopeedita lasteaias läbi pilootprojekt, mille raames võeti kasutusel nende platvorm ning tagasiside sellele oli üle 90% positiivne ning platvormi kasutamisega sooviti ka pärast projekti lõppu jätkata. Taskutark tegi aga kannapöörde ning lisaks senisele õpilase õppetöö toetamisele, asuti nüüd looma digiõppe platvormi TaskuTark ÕPI, mis on suunatud õpetajate töö lihtsustamiseks. Niisamuti loodi täiendõppeks rakendus TaskuTark TÄIENDA, mille tasuliste programmide hulka lisandus kevadel näiteks uus liiklustestide keskkond, kus autokooli lõpetaja saab iseseisvalt teooriaeksamiks õppida. Õpiplatvormide seltskonnaga liitus 2021. aastal ka kaks uustulijat, kelleks on Schoolaby ja Taut.
Hariduslikud mängud murdsid kasutajaskonna numbrites uusi rekordeid
Augustis kaasas 99math üks miljon dollarit laienemaks oma platvormiga USAsse. Teine ühe miljoni verstapost saavutati ka mängus endas, nimelt lahendatakse 99math toel miljon matemaatikaülesannet ühes päevas! ALPA Kids läheneb aga jõudsalt 100 000 kasutaja verstapostile ning ühtlasi viidi läbi edukas 60 000 kasutajaga pilootprojekt Indias. Koostöös Tallinna Linnaga pakuti e-õppe mänge kõikidele pealinna lasteaedadele. Futuclassi loojad keskendusid aga õpetajatele ning lõid portaali, milles on võimalik luua VR tunnikavasid. Futuclassi edukust illustreerib nende lahendust kasutavate õpetajate kogukond, kelle eestvedamisel on loodud erinevaid võimalusi grupitööde läbiviimiseks ka klassides, kus VR seadmeid on kasutamiseks saadaval vaid mõni üksik. Lisaks valmisid Futuclassil ka uued õpiobjektid 8.-9. klasside füüsikatundide jaoks nagu näiteks magnetism, elekter, optika, hõõrdejõud ja soojusliikumine. Loquiz täitis aga tähtsa ülesande õpilaste liikuma saamisel, ajal, mil enamus spordisündmusi pandeemia tõttu ära jäi. Tänu Loquizi loodud mängule lisandus õpilaste kehalise aktiivsuse statistikasse peaaegu 40 tuhat muljetavaldavat kilomeetrit!
Õppesisu pakkujatel tööd jagus
Praktikal on üks neist uutest tulijatest, kes oma esimese tegutsemisaasta jooksul jõudis füüsika praktiliste katsekomplektidega vallutada kõik Tartu koolid ning leidis endale toetava partneri Eesti Energia näol. Juba teada-tuntud tegijad aga ei jäänud tempos maha - Mobi Lab jõudis arendada vaat et lugematul hulgal loodusteemade liitreaalsuse projekte, Opiq laienes Keeniasse ja on nüüd kättesaadav ka soome keeles. Bizplay laiendab oma tootevalikut ja digitaliseerib juba tuttavaid mänge ning Dilesyl suurenes keelte valik ja on muuhulgas nüüd ka vene keeles saadaval. Uutest tulijatest tervitab EdTech Estonia oma ridadesse Tinkr meeskonda!
Vaimse tervise platvormid püüdsid senisest rohkem tähelepanu
Ka vaimse heaoluga tegelevad ettevõtted on oma koha EdTech Estonia ridades leidnud ning suurendavad iduettevõtluses pidevalt oma kohalolu ning olulisust. Nii jõudis näiteks Clanbeat eelmisel aastal 250 koolini ning kuulutas päev enne jõule välja koostöö Accelerate Estoniaga - ühise projekti eesmärgiks on toetada kooliõpilaste vaimset tervist esmatasandil ja ennetada probleemide süvenemist. Ka Helge Kool on arendanud välja tööriistad, mille abil noored saavad oma vaimse tervise seisundist parema ülevaade ning koolid selle põhjal väärtuslikku tagasisidet. Laste vaimset heaolu toetava tervisemängu rakenduse Triumf Healthi jaoks oli 2021. aasta läbimurdeaasta - jõuti teaduskoostööst edasi institutsionaalsete klientideni nii Eestis kui Rootsis, kasvatati meeskonda ja valmistuti veelgi suuremaks kasvuaastaks. Triumf Healthi eesmärk on pakkuda lastele üle maailma vaimse tervise tuge, olenemata sellest, kus nad elavad või milline on nende kodune keel.
Juhendamisplatvormid ei püsinud mugavustsoonis
Mentornaut oli üks eelmise aasta uutest tulijatest, kelle kasvutempo üllatas kõiki. Novembris kaasasid nad 200 000 eurot, et käivitada personaliseeritud õppe võimalused Keenias. Nende enda hinnangul on aga raha kaasamisest hoopis olulisem see, et tänaseks on aidatud enam kui 1000 õpilasel üle Eesti leida endale eraõpetaja ja kokku on platvormi vahendusel toimunud üle 4000 tunni. Ka Eestis oma peakontori registreerinud ettevõte Einstein’s Square on tänaseks jõudnud oma teenusega 138 riiki ning saavutanud ühe miljoni euro suuruse käibe verstaposti 12 kuu jooksul ilma igasuguse välise investeeringuta.
Keeleõppe platvormid toovad uusi õppimise viise
Lingvist kaasas 5,1 miljoni eurot loomaks Lingvist Lab, milles soovitakse panna senisest enam rõhku õppe toimimise süvauuringutele. Selleks on nad asunud koostööd tegema erinevate maailma tipp-ülikoolidega, et viia läbi teadusuuringuid ning saavutada õppimise efektiivsuse tagamises targa tehnoloogia abil täiesti uus tase. Multikey on aga teenäitajaks uutviisi eesti keele õppimisel. Sel aastal kinkisid nad õppijatele 1000 eesti keele kursust ning nende Facebooki gruppi “Räägi minuga” külastas kuus kuni 75 000 inimest. Multikey saab täie kindlusega öelda, et nad on suurim eesti keele õppijate kogukond maailmas.
Mis edasi?
Aastaks 2022 on Eesti haridustehnoloogia ettevõtete kogukonnal mitmeid unistusi ja ambitsioone. Juba paar-kolm aastat ennast tõestanud koosloome programm koostöös Tallinna Ülikooliga ning neli korda aset leidnud hariduse häkaton on suurprojektid, mida on ambitsioon teha veel suuremalt, paremalt, tõhusamalt. Ikka selleks, et uusi lahendusi Eestis aina juurde tuleks.
Samuti saab palju ära teha selleks, et juba olemasolevatel haridustehnoloogia ettevõtetel läheks muudkui paremini ning nad saaksid oma lahendusi arendada veelgi tähenduslikumaks. Selleks on oluline kasvada ka väljaspool Eestit - tõhusaid tehnoloogilisi lahendusi toetab skaleeritavuse aspekt, et tootearenduse kvaliteeti tõsta. Sellest olulisem veel on aga tihe koostöö riigi ja eraettevõtete vahel, et pakutavatel teenustel oleks võimalik Eestis kasvada ja olulistele probleemkohtadele ka lahendusi pakkuda.
Lisaks sellele kõigele unistavad Eesti haridusinnovaatorid ühisest pesast ehk EdTech HUBi loomisest Tallinnasse. See oleks koht, kus ettevõtete meeskonnad saaksid koos kasvada, üksteiselt õppida ja oma lahendusi koostöös teadlaste ja ülikoolidega tõhusamalt valideerida. Niisamuti oleks see koht, kus saab tutvustada Eesti lahendusi laiemale avalikkusele - olgu selleks meie enda kohalikud haridustöötajad või rahvusvahelised delegatsioonid. Iduettevõtlus haridustehnoloogias on seesugne isemoodi nähtus ja tihtilugu ka keerulisem kui teistes sektorites, aga just nimelt seetõttu on tihe võrgustumine valdkonnas alustavatele ettevõtjatele väga oluline.