Robootika ja juriidilised väljakutsed - muljed koosloome programmist 2022

Autor: Nata-Triin Eisel, toimetas: Sabina Sägi

Programmis osalenud start-up SiRo koosloome mentoritega. Foto: Piret Räni, Tallinn Ülikool.

Juba kolmandat aastat toimunud haridustehnoloogia koosloome programm jõudis hiljuti finišisse. EdTech Estonia ning Tallinna Ülikooli poolt juhitud programmi siht on aidata tagada ning kiirendada järelkasvu hariduse innovatsiooni vallas. Selle raames viime kokku haridusasutused, ettevõtted, õpetajad ning teadlasi, et luua uudseid haridusalaseid rakendusi.

Kas sina teadsid: meie koosloome programmi suureks eeskujuks on University College London-i pakutav programm EDUCATE!

2022. aastal toimus programm augustist detsembrini. 4 start-up ettevõtet kohtusid regulaarselt, et oma ideid arendada ning valideerida nii teadlaste kui lõppkasutajatega - õpetajatega. Lisaks toimus Tallinna Ülikoolis ning veebis ka palju erinevaid ning põnevaid töötube nagu haridusliku mängu arendamine ning arendamise juriidilised väljakutsed.

Sel aastal oli programmil fookuseks 4 teemat: mõtlemise arendamine, loovuse arendamine, õpioskuste toetamine ning vaime ja füüsiline heaolu. Neid valdkondi käsitleti suuresti EDUCATE mudeli põhjal - tõenduspõhine suunaja, millega saab iduettevõtte tiim kaardistada oma eesmärgid, uurimisküsimuse, -meetodid, tegevused, väljundi ning oodatava mõju.

Kas sina teadsid: toote lõppkasutajad, õpetajad, saavad programmi käigus omakorda kaasata ka oma õpilasi lahenduste testimise ning väljatöötamisel.

Koosloome programmis on eriline rõhk tõenduspõhisel lähenemisel. Tihtipeale tulevad kandideerivad ja agarad iduettevõtted välja lahendustega, kus lähemal uurimisel selgub, et need on lahendused probleemile, mida polegi. See teaduspõhine lähenemine aitab kaardistada probleemi sügavust ja lahenduste vajadust.

Üks sel aastal valitud edtechidest, SiRo, on taolisest tõenduspõhisest lähenemisest palju kasu saanud. “Programm on andnud selgust sellele, et mis on need lähenemisviisid ja kuidas üldse probleeme hakata lahendama, mis kõikidel startup haridustehnoloogia ettevõtetel on,” sõnab SiRo projektijuht Silja Aasmäe. “Värske start-upina ei tea sa, mis probleemid üldse on - enda peas on sul mingisugune arusaam, aga praeguseks on aru saada mis lähenemised tegelikult olema peaksid.”

Koosloome programmi valitavad ettevõtted peaksid sobima programmi fookusesse ning ka potentsiaalselt sellest enim kasu saama - SiRo on üks neist. SiRo eesmärgiks on luua universaalne hariduse robootika komplekt, mis tahab katta puudujäägi robootika komplektides üle 13-aastastele, kes inseneerias või tehnoloogia valdkonnas end arendada soovivad.

Kuigi koosloome programm on selleks aastaks lõppenud, siis võid alati EdTech Estoniaga ühendust võtta, kui seisad oma edtechiga valikute ees, mida aitaksid lahendada tugev ja toetav haridustehnoloogia kogukond.

Koosloome programmi aitab ellu viia EAS - Enterprise Estonia ja KredExi ühendasutuse iduettevõtluse üksus Startup Estonia ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Previous
Previous

10 things to keep in mind when starting to build an EdTech startup

Next
Next

EdTech Hack 2022 osaleja kogemus: Ede Schank Tamkivi ja Noorte Vabamu ehk NoVa