EdTech Hack 2022 osaleja kogemus: Ede Schank Tamkivi ja Noorte Vabamu ehk NoVa

 

Ede Schank Tamkivi osales nii 2021. kui ka 2022. aastal EdTech Hack programmis noortele suunatud iseõppimisplatvormiga NoVa.

Miks teha mitu ringi sama programmi kaasa?

Meie Noorte Vabamu ehk NoVa tiim koosneb muuseumi taustaga inimestest ja taibutalgud annavad meile võimaluse raputada end välja tavaliselt rahulikult kulgevast muuseumirütmist ning panna end 48 tunniks ebamugavustsooni, teha midagi ära väga kiiresti ja hoopis teistmoodi kui tavaliselt ning luua loodetavasti pikaajalisi suhteid suurepäraste mentoritega.

Kui muidu on mul meie IT-arendajaga kord nädalas 1-2tunnine koosolek, siis nüüd pidid kõik olema 48 tundi valvel ja pidevalt tegutsemas. See võimaldab võtta ette mingi tõsise tüki tööd, mida muidu teeks kaks-kolm kuud. Häkaton on ideaalne viis mingit töölõiku oma igapäevategemistes oluliselt kiirendada ja panna end protsessidele hoopis teistmoodi otsa vaatama.

See võimaldab võtta ette mingi tõsise tüki tööd, mida muidu teeks kaks-kolm kuud.

Selline formaat on aeg-ajalt väga värskendav, sest siis on hea esmaspäeval minna “tagasi tavaellu” ja mõelda, et kõik on ümberringi nii mõnusalt rahulik. Saad reflekteerida, mida kõike 48 tunniga ära tegid, ja see on tohutu eduelamus. Kuigi me sel aastal kümne parema hulka ei jõudnud, saime ikkagi palju tehtud, isegi rohkem kui plaanisime. Eelmisel aastal saime enesele täiesti ootamatult ka mitu auhinda, mis olid siis preemiaks lisaks saadud ägedale kogemusele ja tehtud tööle.

Missugused tiimid sobivad häkatonile?

Mulle endale meeldib kasutada sõnu “hoosloome” või “taibutalgud”, mis olid 2020. aasta Sõnausel pakutud vasted eesti keeles väga kohmakana kõlavale “häkatonile”. Sest neil üritustel tehaksegi ju talgute korras hooga midagi päriselt ära, mitte lihtsalt ei targutata kaks päeva jutti. 

Kuna olen ise juba kuus aastat korraldanud teismelistele suvekooli Hüppelaud, mis on sisuliselt pikendatud hoosloomeformaat, siis saan öelda, et see meetod toimib edukalt juba põhikoolist alates. Häkatonil tuleb valida üks suur idee, seda prototüüpida, testida ja valideerida. Sellist julgelt unistamist ja suurelt tegutsemist julgustab meie haridussüsteem paraku veel väga vähe, aga seda enam tasub kinni haarat võimalustest ühiselt unistada, probleeme märgata ja neid ka püüda lahendada.

Mäletan vist viis aastat tagasi toimunud esimest haridushäkatoni, mida käisin lihtsalt vaatamas, aga osaleda siis veel ei söandanud. Seal olid füüsiliselt koos lapsed, õpetajad ja igasugu eri vanuses inimesed – see tundus nii lahe eri põlvkondi ühendav üritus, kus kõik täiendavad üksteist oma oskuste ja teadmistega, et meie haridust paremaks teha.

Mis on suurimad väljakutsed Eesti hariduses?
Tekitada vaba turg ja võrdsed võimalused kvaliteetse ja kaasaegse haridusteenuse pakkujatele. 

Mis võiks olla järgmised sammud haridussüsteemis?
Võimaldada kõikidel teenusepakkujatel - sh alles alustavatel ettevõtetel ja MTÜdel - pakkuda võrdsetel võimalustel oma teenuseid meie haridusturul, kus õppija ja õpetaja saaks vabalt valida, milline teenus aitab neil kõige paremini õppida ja õpetada.

 
Previous
Previous

Robootika ja juriidilised väljakutsed - muljed koosloome programmist 2022

Next
Next

EdTech Hack 2021 osaleja kogemus: 4 küsimust Mart Vainule